Úvod 
Aktuality 

Literatura
Odkazy
Slovník

D. Jurkovič 
Galerie
Práce

Publikace
Výstavy
Životopis

Dřevěnice
Dům Orságů - Vraneckých
Maramures ( Rumunsko )
Zakopane ( Polsko )

Skleněné tvárnice Falconnier

V roce 1880 vyvinul švýcarský architekt / inženýr Gustave Falconnier novou formu skleněných tvárnic, disponujících v té době zcela ojedinělými vlastnostmi. Jeho luxfery byly duté. Vyráběly se vyfouknutím skla do formy různých tvarů a neprodyšným zatavením do podoby finálních tvárnic. Tvárnice které tehdy nabízel Siemens a firma Deutsche Luxfer Prismen-Gesellschaft nebyly hermeticky uzavřeny. Tvárnice které vyráběl Albert Gerrer z Mulhouse (Haut-Rhin), S. Reich & Co. ve Vídni nebo další byly zapuštěné a kladly se do malty stejně jako běžné stavební cihly.

Falconnierův inovativní design byl oceněný na světové výstavě v Paříži v roce 1900. Jeho lehké, pevné tvárnice měly nejen dobré tepelněizolační vlastnosti ale umožnily i novou dekorativní výzdobu secesních budov variabilitou tvarů i barev.

Dušan Jurkovič využil těchto skleněných tvárníc při rekonstrukci Jurkovičova ( tehdy zvaného Janova ) domu v Luhačovicích.Rozměry skleněných prostorových tvárnic Falconnier.

Další příklady použití těchto skleněných tvárnic v Luhačovicích naleznete zde : 

Otázka pro čtenáře těchto stránek : Znáte současného producenta těchto ornamentálních skleněných tvárnic ?
Pokud ano, napište nám na webmaster@jurkovic.cz.


prameny : http://glassian.org/Falconnier/index.html

 

 

www.jurkovic.cz    Dušan Jurkovič - Básník dřeva. Valašské domy, Dřevěnice, Roubenky, Sruby, Lidová architektura, Národní sloh.