Úvod 
Aktuality 

Literatura
Odkazy
Slovník

D. Jurkovič 
Galerie
Práce

Publikace
Výstavy
Životopis

Dřevěnice
Dům Orságů - Vraneckých
Maramures ( Rumunsko )
Zakopane ( Polsko )

Jurkovič - pamětní medaile

Zlaté Mince - Numismatika vydala k výročí 60. let od úmrtí Dušana Samuela Jurkoviče pamětní medaile z ryzího zlata a stříbra. Autorem výtvarného návrhu je vynikající český umělec, akademický sochař Vladimír Oppl. Rytecké úpravy provedl pan Lubomír Lietava. Ražbu provedla Česká Mincovna v Jablonci nad Nisou.

Dušan Samo Jurkovič byl výrazným představitelem naší secesní architektury. Vytvořil velice osobitý "národní styl", výrazně ovlivněný lidovou architekturou. Proslul především svými zcela originálními stavbami na beskydských Pustevnách. Chatou Maměnka, horskou útulnou na Radhošti a stavbami v Luhačovicích.

Zlatá pamětní medaile 1 Oz
Autor Vladmír Oppl
Rytec Lubomír Lietava

průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g, síla: 2 mm
ryzost: 999/1000 Au
hrana hladká
limit provedení proof : 250 ks
limit provedení b.k.    : 250 ks
emise : duben 2008

Na lícní straně medaile je vyobrazen dosud nerealizovaný návrh monumentální dřevěné brány který D. Jurkovič představil poprvé ve Vídni roku 1900 v časopisu Der Architekt v příspěvku o "zahradních vratech v slovanském slohu dřevěném" Na jejím pozadí je stylizovaný ornament vycházející z původní malby podbití zvoničky na Pustevnách s přesahem vyřezávaných dřevěných šindelů. Nápis „DUŠAN SAMUEL JURKOVIČ“ a letopočty narození a úmrtí tohoto československého architekta opisují hranu medaile spolu s textem „1 oz 999,9 Au “  resp. „1 oz 999,9 Ag “ udávajícího ryzost drahého kovu z něhož je medaile vyražena. Značka  mincovny která provedla ražbu a puncovní značka jsou po stranách textu. Na rubové straně medaile je vyobrazen další nerealizovaný návrh na dřevěnou rozhlednu s typickými prvky lidového stavitelství karpatské oblasti. Jemný dekor z květinových motivů je doplněný dvěma holubicemi. Kollárův verš Slávy dcery  "ČAS VŠE MĚNÍ, I ČASY. K VÍTĚZSTVÍ ON VEDE PRAVDU, CO STO VĚKŮ BLUDNÝCH HODLALO, ZVRTNE DOBA" opisuje hranu medaile.přes celé mincovního pole. Značka autora kterou tvoří propojená písmena "OPPL"  je umístěna pod základnou rozhledny a značka vydavatele pod pravou holubicí.

Medaile se vydává ve dvojím provedení ražby, které se liší povrchovou úpravou a hranou. Klasické běžné provedení má stejný lesk mincovního pole i reliéfu a vroubkovanou hranu. Medaile ve zvláštním špičkovém provedení (tzv. proof) pro náročné sběratele má mincovní pole leštěné do vysokého lesku a reliéf je matován, hrana je hladká a je na ní vyraženo pořadové číslo medaile. Medaile má průměr 37 mm, váží jednu trojskou unci (asi 31,1 gramu), sílu 2 mm a ryzost 999,9/1000 Au a stojí 25.000 korun.

K medaili je dodáván certifikát. Náklad tohoto špičkového provedení je pouhých
250 ks.

Medaile se vydává se stejným výtvarným motivem i ve stříbrném provedení. Má opět váhu 1 troyské unce a stejný průměr. Od zlaté medaile se liší tloušťkou střižku, označením „1 oz 999,9 Ag “ a odpovídající puncovní značkou. Náklad stříbrné medaile v provedení špičková kvalita je pouhých 3500 ks a prodejní cena je 985 Kč.

Medaili lze zakoupit ve specializovaných prodejnách Zlaté Mince - Numismatika v Praze v budově Obecního domu a ve Vsetíně v budově Komerční banky nebo objednat na jejich internetových stránkách s adresou www.Zlate-Mince.cz Zde si mohou zájemci také prohlédnout její fotografie, nebo zjistit další údaje a zajímavosti o této mimořádné ražbě.


Stříbrná pamětní medaile 1 Oz
Autor Vladmír Oppl
Rytec Lubomír Lietava

průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g
ryzost: 999/1000 Ag
hrana hladká
limit provedení proof : 3500 ks
emise : duben 2008

Více informací o medaili naleznete na této stránce.

 

 

www.jurkovic.cz    Dušan Jurkovič - Básník dřeva. Valašské domy, Dřevěnice, Roubenky, Sruby, Lidová architektura, Národní sloh.