Úvod 
Aktuality 

Literatura
Odkazy
Slovník

D. Jurkovič 
Galerie
Práce

Publikace
Výstavy
Životopis

Dřevěnice
Dům Orságů - Vraneckých
Maramures ( Rumunsko )
Zakopane ( Polsko )

Památník Antonína Strnadla v Novém Hrozenkově

byl otevřen 13. srpna 1977 jako trvalá upomínka velkého ctitele a znalce duše lidu a kraje podél Vsetínské Bečvy. Památník je umístěn v historicky cenné chalupě č.p. 451 v centru obce, v níž měl A. Strnadel svůj ateliér v letech 1935 a 1936. Jedná se o roubenou valašskou lidovou architekturu trojdílného komorového typu z r.1835. Interiér byl přebudován, štíty a vápenné ozdoby kolem oken navrhl r. 1953 prof. Karel Langer.

Otevírací doba: červen až září

  • pondělí: zavřeno
  • úterý až neděle: 10:00 - 17:00 hod.

prameny : www.novyhrozenkov.cz

Antonín Strnadel

Malíř a grafik, v letech 1927-33 byl žákem J.Bendy na Umělecko-průmyslové škole v Praze. Další tři roky studoval na pražské Akademii výtvarných umění u profesora M.Švabinského. Od roku 1945 působil jako profesor VŠUP v Praze a stal se významným představitelem české poválečné ilustrátorské tvorby. Námětově čerpal především z folkloristických motivů Valašska.

A. Strnadel navštívil na pozvání svého spolužáka K. Langra Nový Hrozenkov poprve v roce 1929 a tato návštěva osudově ovlivnila jeho další život i tvorbu. Nalezl zde nejen motivy a inspiraci pro svou práci umělce, ale také nejhlubší vztah k valašskému lidu a kraji. Strnadel měl významný podíl na realizaci Výstavy salašnictví, která byla roku 1936 uspořádána v Novém Hrozenkově a podala svědectví o jedné z forem tehdejšího života na Valašsku.

 

www.jurkovic.cz    Dušan Jurkovič - Básník dřeva. Valašské domy, Dřevěnice, Roubenky, Sruby, Lidová architektura, Národní sloh.