Úvod 
Aktuality 

Literatura
Odkazy
Slovník

D. Jurkovič 
Galerie
Práce

Publikace
Výstavy
Životopis

Dřevěnice
Dům Orságů - Vraneckých
Maramures ( Rumunsko )
Zakopane ( Polsko )

Kolář zhotovuje vrata pro Jurkovičovu bránu

Nový Hrozenkov, Huslenky - Pracovat na díle slavného architekta je snem snad každého stavitele. Křísit z propadliště dějin stavby už dávno zapomenutých mistrů je zase odměna pro řemeslníka, který takové dílo realizuje. Alespoň tak to vidí kolář z Nového Hrozenkova Augustin Krystyník.
V současné době totiž pracuje v Huslenkách na vratech, která budou vsazena do vstupní brány od světoznámého secesního architekta Dušana Jurkoviče. Skvosty jeho secesní architektury s prvky karpatské lidové architektury jsou rozesety po celém kraji. "Zakázku jsem dostal asi proto, že brána má tvar loukoťového typu. Protože jsem kolář, tak mě asi majitel oslovil," vysvětluje zkušený řemeslník. Takovou práci považuje za velkou čest. Práce na vratech, které za pár dnů vsadí do už hotové brány, je podle něj velice náročná i třeba tím, že majitel hodlá do secesního díla zabudovat motor na dálkové otevírání. "Musí to být co nejvíce podobné Jurkovičovu nákresu. Přitom jsou tam zabudovávány moderní prvky. O to víc je práce zajímavá, ale i časově náročnější," popisuje Krystyník. Brána, do které speciální vrata budou vsazeny, už stojí na volném prostranství v Huslenkách - Pod Černým. "V budoucnu zde bude stát celý komplex. Zatím stojí jenom brána," informuje. Vrata jsou z tvrdého jasanového dřeva, navíc je zde zabudován železný rám. "Práce je to speciální. Taková lepší tesařina. Je v tom i řezbařina. Jurkovič totiž všude používá motiv pavích per. To se musí dodržet," vysvětluje. Jako kolář ví, že jenom hezký vzhled nestačí. "Musí to být konstrukčně pevné. Je třeba vědět, jak to dřevo uřezat, položit, spojit. Jak se pokroutí, když na ně zasvítí sluníčko. S tím vším se musí počítat," uvažuje řemeslník. Přestože v těchto dnech pracuje na díle slavného architekta a i v minulosti dělal například rekonstrukce gotických kostelových dveří, chce se Augustin Krystyník věnovat hlavně svému řemeslu. "Teď jsem například vyrobil na čtyřicet loukoťových kol pro stylové prodejní stánky," říká řemeslník. Svá kola vyráběl už na nejrůznější repliky kočárů, bryček a dostavníků. "Teď, když jsme se otevřeli světu, to snad bude jenom lepší," těší se kolář, který patří mezi poslední pokračovatele tohoto starého řemesla v Česku.

Miroslav Urubek
Zdroj: MF Dnes

 

www.jurkovic.cz    Dušan Jurkovič - Básník dřeva. Valašské domy, Dřevěnice, Roubenky, Sruby, Lidová architektura, Národní sloh.